Domain and Domain Registration

Navigation: skip navigation

Celá doména .cz je podepsána podepsána ECDSA

(Brno, 12. 6. 2018) Jistě si vzpomenete na naši novinku z prosince 2016, kde jsme oznámili, že jako první velký registrátor v ČR přecházíme na našich DNS na nejnovější a nejbezpečnější algoritmus pro šifrování dat v DNS, na protokol digitálního podpisu s využitím eliptických křivek (ECDSA).

Výměna klíče v kořenové zóně CZ

Poslední den května roku 2018 oznámil CZ.NIC - správce domény CZ, že provede začátkem června rotaci klíčů na doméně .cz a provede tak přechod na eliptické křivky na nejvyšší úrovni domény CZ.

Celý článek o této změně si můžete přečíst na blogu CZ.NICu. Jsme rádi, že jsme mohli být u počátku této technologické inovace, která s sebou přinesla značné přínosy.

Přínosy ECDSA (eliptické křivky)

 • Výrazně vyšší míra bezpečnosti při menší bitové délce klíče oproti klasickým RSA.
 • Vyšší míra bezpečnosti ECDSA klíčů umožňuje snížit frekvenci rotací klíčů oproti RSA klíčům.
 • Menší velikosti podpisů v DNS omezují dopad DDoS útoků typu DNS Amplification Attack, taktéž se snižuje riziko fragmentace paketů a ztráty odpovědí v případě chybně nakonfigurovaných firewallů.
 • Podepisování zón algoritmem ECDSA je výrazně rychlejší než v případě RSA. To umožňuje zjednodušit management klíčů a v budoucnu přejít na online podepisování.
 • Podepisovat nebo nepodepisovat svoji doménu?

  Všechny nové CZ a EU domény automaticky podepisujeme.

  Služba DNSSEC má za poslední léta poměrně bouřlivý vývoj. První doménou, která zavedla podepisování, byla švédská doména .se v roce 2005. CZ doména podporuje DNSSEC od roku 2009 a doména EU od podzimu roku 2010. V roce 2010 je také podepsána kořenová zóna (nejvyšší) organizací ICANN a mnoho domén začíná podporovat DNSSEC.

  Hlavním cílem služby DNSSEC je zabránění případnému útočníkovi, aby přesměroval adresu cílového serveru na vlastní server a mohl tak například zobrazit fiktivní webové stránky banky, e-shopu, atd.
  Majitelům domén, kteří provozují finanční weby, e-shopy, zpravodajství apod., doporučujeme doménu podepsat.

  Co je DNSSEC?

  DNSSEC (zkratka pro Domain Name System Security Extensions) je v informatice sada IETF specifikací, které umožňují zabezpečit informace poskytované DNS systémem v IP sítích (tj. na Internetu). Jedná se o rozšíření, které klientům DNS (resolvery) umožňuje ověření původu dat, jejich integrity. Nezajišťuje však zašifrování (utajení) přenášených dat a nezaručuje jejich dostupnost. Zdroj WIKI.

  Sdružení CZ.NIC, správce domény CZ, patří mezi přední inovátory při nasazování DNSSEC. Na stránkách www.dnssec.cz publikuje velké množství informací o službě DNSSEC. Pokud se chcete o této problematice dozvědět více, doporučujeme návštěvu těchto stránek.


  Website

  CMS, photo gallery,
  e-mail,
  with every domain.

  Free with domain